Kosewo i okolice
Kosewo to niewielka malownicza wieś położona w "widłach" trzech jezior (pierwsza klasa czystości). W sezonie letnim Kosewo odwiedzane jest przez wielu krajowych i zagranicznych turystów, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury oraz szeroką ofertę noclegową (sprawdź). W sezonie letnim organizuje się tutaj liczne imprezy z udziałem znanych polskich artystów. Kosewo stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku i warto tutaj rozpocząć zwiedzanie okolicznych atrakcji.
Święta Lipka to niewielka miejscowość, w której znajduje się słynny ośrodek kultu maryjnego z najpiękniejszą i największą budowlą barokową na Warmii i Mazurach. W 1619 roku, na miejscu czczonym już od dziesięcioleci i otoczonym legendami, wybudowano kaplicę. W związku z rozszerzającą się falą pielgrzymek do cudownego miejsca, wiosną 1688 roku przystąpiono do budowy dużego kościoła, który w 1693 roku został poświęcony. Na dziedziniec kościoła prowadzi piękna, ręcznie kuta, żelazna brama z 1734 roku. Kościół otoczony jest krużgankami, w których narożach stoją cztery kaplice, zwieńczone kopułami. Sklepienie kaplic i krużganków pokryte polichromią z lat 1733-1737. Kościół jest trzynawową bazyliką, z kolebkowym sklepieniem w nawie głównej. Wystrój wnętrza barokowy. Trzykondygnacyjny ołtarz z obrazem Madonny z 1640 roku oraz tabernakulum z 1720 roku. Ołtarz główny i ołtarze boczne wraz z amboną są dziełem rzeźbiarza z Królewca Pauckera, natomiast obraz Matki Boskiej Bolesnej namalował nadworny malarz króle Jana III Sobieskiego Marcin Altamonte. Wielką atrakcją dla zwiedzających są barokowe organy wykonane w 1721 roku przez Jana Mosengle z Królewca. W 1816 roku kościół podniesiono do rangi świątyni parafialnej, a w przyległym klasztorze zorganizowano szkołę organistów i śpiewaków kościelnych. Naukę w tej szkole odbywał m.in. Feliks Nowowiejski, autor melodii "Roty".
W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęła się, w zasadzie trwająca do dzisiaj, fascynacja Mazurami jako krainą wspaniałych jezior, rozległych lasów i nieskażonej, dzikiej przyrody. I wtedy to Mikołajki stają się powoli perłą tych ziem. W 1854 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV odbył rejs statkiem "Masovia" z Rynu, przez Mikołajki na jeziora Śniardwy i Bełdany. Po nim ruszyli inni. Od 1868 roku rozpoczynają się regularne rejsy statków po Wielkich Jeziorach Mazurskich, a od 1891 roku funkcjonuje już stała linia pasażersko-towarowa na trasie Gizycko - Mikołajki.
Herbem Mikołajek jest Król Sielaw - ryba w złotej koronie na głowie, umiejscowiona na niebieskiej tarczy.